Doğal ve tarihi güzellikler içinde her daim ılıman havası olan bölge Ege’den başka bir yer değil. Bir de bunlara tabiat cenneti sahil köyleri eklenince tadından yenmiyor doğrusu. Bu köylerin turizme katkısı da paha biçilemez doğrusu. Ege’nin en güzel sahil köylerine gidip eşsiz yemeklerinden tatmak ve o bol oksijenli havasında kendinizi kaybetmek istiyorsanız cebinizi yormayacak o müthiş rotalarda olmanın şimdi tam zamanı.

Çanakkale, Adatepe Köyü

Ege’nin en güzel sahil köylerinden olan Adatepe Köyü Çanakkale’nin eşsiz doğasında. Rengârenk çiçekler arasında taş evlerin süslü olduğu bu köy dinginliğe ihtiyacı olanlar için mükemmel bir seçenek olacak. Bu yaz Adatepe Köyü’nü keşfetmeden Çanakkale tatilinizi sonlandırmayın.

İzmir, Bademli Köyü

Güzel kızları ve yaz aylarında dolup taşan tatil yerleriyle ünlü İzmir’in en güzel sahil köylerinden biri Bademli Köyü. Başka bir dünya var adeta bu köyde. Tatilimi İzmir’in tertemiz sahil bölgelerinde yapmak istiyorum diyorsanız berrak kumları ve sularıyla ün salmış Bademli Köyü’nü ziyaret etmeyi unutmayın.

Balıkesir, Çamlıbel Köyü

Balıkesir Edremit’in cennet köşesi dedirten durağı Çamlıbel Köyü. Ege’nin sahil köyleri sorulduğunda Çamlıbel es geçilmemeli. Koca senenin koşturmacasından, şehir hayatından nasibini alanlar bu cennet köye gidip kamp kurar ve doğasının nimetlerinden doyasıya yararlanır. Bu sene Balıkesir’e gitme planlarınız olursa fotoğraf makinanızı yanınıza alın ve doğru Çamlıbel’in doğasına bırakın kendinizi.

İzmir, Şirince Köyü

Dışarıdan bakıldığında Safranbolu’ya olan benzerliğiyle özellikle son birkaç yıldır ismini sıkça duyduğumuz Şirince Köyü’ne Türkiye’nin hatta dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistler köyün her köşesine keşfe çıkıyor. Haklılar da doğrusu, içindeki güzellikler yetmezmiş gibi şaraplarıyla da çok ünlü Şirince Köyü. Daha önceden yazdığım huzurun adresi Şirince yazımdan köyle ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Şirince’ye kadar gitmişken Efes Antik Kenti’ni görmeden dönmeyin.

Sirince village, Izmir Province, Turkey

Aydın Söke, Doğanbey Köyü

Tarihi geçmişin izlerini Eski Rum evlerinin mimarisinde göreceğiniz Doğanbey Köyü Ege’nin en güzel sahil köyleri listenizde mutlaka olmalı. Bu mimari evlerle bütünleşmiş doğasını görünce buraya birkaç kez daha gitmek isteyeceğiniz kesin. Bu yaz rotanızı Aydın’ın güzel ilçesi Söke’ye çevirin.

İzmir, Mordoğan

İzmir’in en güzel sahil köyleri sorulduğunda Ardıç Plajı ve 70 türlü mor çiçeğiyle ünlü Mordoğan başı çeker. Balıkçılıkla geçimini sağlayan Mordoğan için söylenecek çok şey var aslında ama merak uyandırması için bizzat kendiniz keşfedin burayı. Beklentilerinizin altında değil aksine hiç beklemediğiniz güzelliklerin hepsi burada gizli.

Mordogan

Bodrum, Mazıköy

El değmemiş bir doğa arasında eşini zor bulacağınız bir köy varsa orası kesinlikle Mazıköy’dür. Sadece doğası da değil burayı bu denli güzel yapan, tarihi de, çam kokuları arasında masmavi denizi de var. Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse Mazıköy bambaşka.

Fethiye, Kayaköy

Terkedilmiş bir Ege köyü Kayaköy. Rumların şehri boşaltmasıyla Fethiye’nin hayalet şehri olarak bilinir. Bazı korku filmlerinin geçtiği yüzlerce bomboş taş evlerin arasında kendinizi çok farklı bir dünyada hissedebilirsiniz. Onca yılın yaşanmışlığı, tarihi Fethiye’nin hayalet şehri Kayaköy’de sizi çok etkileyecek. Burada görecekleriniz karşısında hazırlıklı olun derim.

Empty houses at ghost town village Kayakoy ruins near Fethiye

Balıkesir, Mehmetalan Köyü

Ege tatil beldelerinden Balıkesir müthiş doğasıyla süslü Mehmetalan Köyü ile adını sıkça duyuruyor. Kaz dağlarının eteklerinde mis gibi çam ormanlarıyla çevrili bu köyde kendinizi kaybetmeniz an meselesi.

İzmir, Dalyanköy

Belki biraz maliyetli olacak Dalyanköy tatili ama İzmir’e giden herkesin günübirlik olsa da mutlaka ziyaret etmesi gereken bir ortama sahip Dalyanköy. Buna değer diyorsanız Ege’nin en güzel sahil köyleri listesindeki Dalyanköy’e uğramadan sakın dönmeyin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here