Güzel ülkelerin, güzel şehirlerin bolca gezildiği, gezildiği kadar lezzetlerinden tadıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Yeni yerler keşfediyorken yeni tatlarla da buluşuyoruz aslında. Yemeksiz bir gezi olamayacağından acaba hangi ülkede ve hangi şehirde kısacası dünya genelinde nerede ne yemeli sorusuna güzel bir cevap vermeli diyerek bu yazım size gelsin.

Hindistan – Thali: Ülkenin tabldot içinde farklı farklı sebze ve etin birleşiminden çıkan milli bir yemeği. Denenmeyi bekleyen farklı türleri de var. Ülke genelinde her yerde bulabileceğiniz bu yemek, hem doyurucu hem de gayet hesaplı bir lezzet. Hindistan Turlarına katıldığınızda Thali yemeğinden mutlaka tatmalısınız.

1

Arjantin – Asado: Başta Arjantin olmak üzere Güney Amerika’nın kendine has yemeklerinden Asado. Biftek ve birbirinden leziz etlerin karışımından yapılan mangallık bir tat. Her ne kadar Arjantin’in kırsal alanlarında yenilen etlerin tadına varılamasa da ülke Arjantin’de özellikle et konusunda dünya sıralamasının başında diyebilirim. Arjantin Turlarında yemeden dönmemeniz gereken bu lezzeti denemelisiniz.

Eskişehir – Çiğbörek: Güzel Eskişehir’in en meşhur lezzeti çiğbörek. Şehrin her mutfağında o kadar meşhur bir lezzet ki Türkiye genelinde de oranın ki kadar lezzetli olamasa da başka yerlerde de çok yapılır oldu. Eskişehir Turlarına katıldığınızda çiğbörek yiyeceğiniz bir yer keşfedin kendinize ve bu güzel şehri enine boyuna güzel bir turlayın derim.

3

Çanakkale – Kaçamak: Mısır ununun özel bir pişirimi ile çeşitli malzemelerin üzerine dökülmesiyle hazırlanan güzel bir lezzet Kaçamak yemeği. Kuzey Ege Turlarına katılarak güzel şehir Çanakkale’de gezintinizin ardından mutlaka denemeniz gereken bir tat.

4

Dubai – Sandviç: Ülkenin her şeyi farklı olduğu gibi yemek konusunda da kendini fazlasıyla diğer ülkelerden ayırıyor. Evet buranın en çok tercih edilen yiyeceği tabi ki sandviçleri. Çeşit çeşit Arap baharatları, tavuk ya da kuzu etinin içine konduğu sandviçleri gerçekten Dubai Turlarına katılan herkesin denemesi gereken lezzette.

5

Malta – Bragioli: Ülkenin baharatla yapılan etlerinden özellikle bragioli, buranın en meşhur spesiyallerinden. Malta Turlarına katıldığınızda molanız esnasında bu enfes lezzeti özellikle denemeyi unutmayın.

6

Amasra – Balık Tava: Salatasıyla isminden çok bahsettiren şehir Amasra’nın mutfağında balık tava özellikle çok meşhur. Batı Karadeniz Turlarınız esnasında balık tavanın tadına bakmayı ihmal etmeyin. Hatta o güzel salatasını da yemeğinizin yanına eşlik etmek için söylerseniz o yemeğin tadından geçilemeyeceğinden emin olun.

7

Edirne – Tava Ciğeri: Nerede ne yenir sorusunun en güzel cevaplarından Edirne. Buraya ait çok farklı yiyecekler olsa da özellikle tava ciğeri Edirne’nin en vazgeçilmez, en meşhur yemeği. Edirne Turlarına katıldığınızda bu güzel ciğerin tadına bakmayı unutmayın. Arkasından güzel bir tatlı canınız çekerse Edirne badem ezmesini de tavşankanı bir çay eşliğinde denemelisiniz.

8

Brezilya – Portakallı Pilav: Brezilya Turlarına katıldığınızda ülkeye ait yemeklerin Türk mutfağına ne kadar benzediğini göreceksiniz. Ülkenin meşhur dediğimiz yemeklerinden ilk göze çarpan portakallı pilav. Zeytin ve portakalın kavrulup pirincin de içine atılmasıyla yapılan bir pilav türü. Brezilya’da nerede ne yenir diyenler bu lezzetleri mutlaka tatmalı.

9

Fas – Tajin: En görülesi ülkeler arasında olan Fas, kendi gibi mutfağındaki enfes lezzetleriyle de meşhur. Bunlardan ilk akla gelen tabi ki Tajin. Tajin bizim güvecimizi andırıyor. Ve genel olarak bakıldığında bu ülkenin de damak tadı bizimkiyle aynı diyebilirim. Üç türü var bu yemeğin; sebzelisi, tavuklusu ve balıklısı. Üçü de birbirinden farklı ama bir o kadar da lezzetli. Fas Turlarına katıldığınızda ülkenin bu güzel yemeğini tatmalısınız derim. Nerede ne yenir diyenlere gelsin o zaman.

10

Dünya genelinde nerede ne yemeli sorusuna cevap olarak birbirinden farklı ülkelerin ve şehirlerin mutfağına kısa bir yolculuk yaptık bugün. Farklı lezzetlerine konuk olduk ve biraz olsun tanımaya çalıştık. Siz de bu güzel yemeklerin tadına varmak isterseniz gezilecek yerler rotanızı tatilbudur.com’dan seçin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here