7’den 77’ye yemek kültürüne düşkünlüğümüz tartışılmaz bir gerçek. Burada en önemli detay asıl nerede yediğimiz. Sokak yiyeceklerinden tatlılara kadar bulabileceğiniz en güzel rotalar acaba nerelermiş birlikte bakalım.

Japonya

Aradığınız farklılıksa Yurt dışı Turlarında size en uygun rota başkent Tokyo. Sıra dışı yemeklerinin olduğu Tokyo’ya gitmek için hiç durmadan Japonya Turlarına katılarak sınırlarınızı genişletin. Farklılık arıyordunuz ya o zaman ülkenin o uç yemeklerinden bahsedeyim; deniz yosunlu sandviç mi istersiniz, ahtapotlu dondurma mı, ya da bir eşek arılı kraker olabilir mesela. İçecek olarak da körili limonata… Tercih tamamen size kalmış. 🙂 Bu arada yemeğinizi nasıl yediğiniz bir önemi yok. Hangi koşulda olursanız olun yemeğinizi dilediğiniz gibi yeme özgürlüğü olan bir ülkede olduğunuzu bilin.

japonya

Meksika

Meksika’nın en güzel tarafı sıra sıra kurulan pazarları. Buraya gittiğinizde tezgahların arasında kendinizi kaybolmuş bulursanız Meksika için çok normal olduğunu bilin, buranın halkı böyle yaşıyor çünkü. Meksika genelinde 300’den fazla yerel Pazar var, buna yakından tanık olmak istiyorsanız o zaman kesinlikle Meksika Turlarına katılmalısınız. Pazarda yöresel yemeklerinin dışında şekerlemelere hatta farklı bitki türlerine kadar aradığınız ne varsa bulabilirsiniz. Bu nedenle de Meksika’nın büyük restoranlarında çalışan şefler pazardan alışveriş ederler burada. Buranın en iyi pazarında; parıl parıl parlayan sıralanmış meyveler, taptaze sebzeler, buraya has çeşitli peynirler, lezzetli mi lezzetli tostlar, tortilla ve tamale seçenekleri çıkarsa karşınıza şaşırmayın.

meksika

İtalya

İtalya Turlarına katıldıysanız burada yemek kültürünü çeşitlendirmek için her yerde yemek yemelisiniz. Eğer ki araba kiralama şansınız olursa bu sizin için çok sıkıntılı olmayacaktır. İtalya’da; Saltimbocca alla Romana, Risotto alla Piemontese, Stecchi alla Genovese ve daha sayabileceğim İtalyan yemekleri sizin için olmazsa olmazınız arasına girmeli. Bunlardan olmayıp kendinize eğlenmelik yani yavaş yavaş yiyebileceğiniz yemekler arıyorsanız o zaman tercihiniz Toskana bölgesi olmalı. Yavaş yavaş pişirme usulüne göre yemekler yapılır burada. Diyorum ya İtalya tatilinizde her şeyden mutlaka tatmalısınız, denemeye değer bence.

italya

Paris

Tatlı kriziniz tuttuysa o zaman bir çılgınlık yapıp doğru Paris’e. Tatlı konusunda hazzı doruklarda yaşatan başka bir ülke daha yoktur bence. Tatlıya en düşkün insanın bile arayıp da bulamayacağı bir tatlı yoktur ülkede. Tabi bu hazzı tam doruklarda yaşatan birkaç tüyo vereyim ben size; sıcak çikolatanın o denli güzel koktuğu bir dükkanın önünden geçiyorsanız bilin ki doğru yerdesiniz, adres Angelina. Burada kuyruğa girmiş dakikalarca bekleyen insanların arasındaysanız sonunda ulaşacağınız lezzete kavuşmak için sakın vazgeçmeyin. Canınız hamur işimi çekti? Onun için de güzel bir seçenek var tabi; Jacques Genin ülkenin en bilineni hatta hamur işinin en ustası diyebilirim. Son yılların trendi olan macaronlar yine Paris’te özellikle de Laduree çok meşhur. Aslında ülke için bahsedecek çok şey var ama daha fazla detayı Paris Turlarına katılıp sevdiklerinize bizzat siz anlatın istedim. 🙂

paris

Vietnam

Sokak yiyeceklerine düşkün olanların adresi de Vietnam Turları. Güzel bir ülke olmasının yanında yemekleriyle de bütün ilgiyi üzerine topluyor Vietnam. Aslında çoğumuzun aradığı da biraz salaş ortamlar değil midir? İşte bütün bu beklentinin ana kaynağı burası. Taptaze lezzetler, yiyecek arabaları, salaş kafeler Vietnam’da. Hemen hızlıca karın doyurmalık bir yer demem daha doğru olacak sanırım. Plastik tabureler üzerinde, marine edilmiş tavuk ya da domuz etiyle yapılan bir mantı türü olan Banh Bao’nun keyfine varabilirsiniz. Ama dana etiyle yapılan yiyeceklerden yana bir menüyle karşılaşmak istiyorum diyorsanız o zaman bilirkişilere danışmanız gerekebilir.

vietnam

Yurt dışında yemek yemenin hali bir başka oluyor tabi. Biz Türkler bundan oraları merak ediyoruz sanırım. Ama haklıyız sanırım, bizim ülkemizde de çok güzel yemek kültürleri var ama yurt dışında olanları da hafife almamak lazım. Siz de yeni lezzetler keşfine çıkarsanız tatilbudur.com’u incelemeden gideceğiniz yere karar vermeyin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here