Muğla’nın güzel ilçesi Dalaman’da tatile ne dersiniz? En güzel otellerin olduğu, nefis yemeklerin yapıldığı, birbirinden eğlenceli aktivitelerin olduğu ve en önemlisi tarih dolu turizm cennetlerinden Dalaman bilinmeyen yanlarıyla bizlerle…

Yemyeşil ormanlar ve masmavi denizin bizi karşıladığı Dalaman dünyanın en önemli rafting merkezlerinden biri. Türkiye’de av ve yayla turizmi denince akla ilk burası gelir. Her bütçeye uygun konaklama imkânı bulabildiğimiz Dalaman’da tatil yapmanın keyfine sonuna kadar varacağınız Dalaman Otellerinde şimdiden rezervasyonunuzu yaptırın. Anadolu’nun tarih kokan en bereketli toprakları burada toplanmış sanki. Binlerce yılın tarihi hala en güzel haliyle Muğla’nın güzel ilçesinde.

1

Dalaman’a nasıl gidilir?

Dalaman’a gitmek için şayet arabanızla yola çıkmıyorsanız o zaman en konforlu yolculuğu havayoluyla yapmalısınız. İstanbul’dan Dalaman’a her gün direk giden seferler var. Sadece İstanbul’dan değil Dalaman’a ulaşmak için dünyanın dört bir tarafından ulaşmak çok kolay.

Dünya’nın en güzel doğal güzelliklerin sayılı olabildiği yerlerden biri Dalaman. Buranın en güzel yanı ne biliyor musunuz? Tarihi kalıntıların bir araya toplanmış olmasının yanında bir de görmeye doyamayacağınız koylarıyla meşhur burası. Burada eğlence de düğünde hiç eksik olmaz. Tabi sıcakkanlı insanların toplandığı her yer her gün şenlikli olur zaten. El sanatlarının geliştiği bu turizm cennetinde dokuma, oyma yani kısacası el işine dair ne varsa yakından izleyebilirsiniz.

2

Dalaman’da görülecek yerler

Dalaman’ın en görülesi yeri Akkaya Vadisi. Dalaman’ın merkezine sadece 12 km uzaklığı var. Burada tatil yaparken Akkaya Vadisine uğramadan dönmek olmaz. Daha Dalaman’a ait tarihi ne eserler var bir bilseniz? Lidai, Lissay, Crya, Cleopatra Hamamı, Şerefler, Kozpınar, Kaya mezarlıkları, Antik Demirciler Çarşısı, Likya kaya mezarları, Şerefler türbesi, Gökdağ harabeleri, Dumlu ve Akpınar yaylaları, Akköprü, Hippokome Antik Kenti, Oktapolis Antik Kenti Dalaman’da görülecek yerler listenizin olmazsa olmazları bunlar.

3

Dalaman’da ne yenir?

Muğla mutfağı topraklarının bereketliliği ile ön planda olduğu kadar yemekleriyle de kendine hayran bıraktırıyor. Zeytinyağı burada da sofraların olmazsa olmazları arasında. Muğla’nın ana yemekleri; bamya, börülce, nohut ve fasulye. Sebzelerin pişirilmesinde elbette zeytinyağı kullanılıyor ama baklagiller hep etle birlikte pişiriliyor burada. Ne kadar anlatmak istesem de yaşamadan görmek az olacağı için bence en kısa zamanda Dalaman’a gitmek için planlarınızı yapmaya başlayın derim, benden söylemesi. 🙂

4

Dalaman’da yapılacak aktiviteler

Adrenalin dolu Dalaman sözü az kalacak gibi. Dalaman Çayı’nın gür akan suyunda rafting keyfi yapmak nasıl olur bir düşünün. Rafting, kano, uzun yürüyüşler burada yapılacak aktivitelerin sadece bazıları. Spora çılgınca merakınız varsa o zaman doğru yerdesiniz demektir. Her yönüyle dolu dolu geçecek bir tatil deneyimi Dalaman’da sizi bekliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here