Sıcak hava, sıcak insanlar, deniz-kum-güneş… Bunlara hangimiz hayır diyebiliriz ki? Bir tatilden beklenen ne varsa hepsi bir ülkede toplanmış. Çünkü orası Brezilya, Yurt dışı Turlarının özellikle yaz aylarında en çok aranılan ülkesi. Bu ülkeden çıkan plajlar nasıl güzel olmaz diye düşünenleriniz olursa buna en iyi örnek İpanema olur bence.

ilk

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki tarif edilmesi zor güzelliği ile İpanema plajı çıkıyor karşımıza. Lüks otellerin ve gece hayatının en aranılan yeri de aynı zamanda. Bembeyaz kumsalı ile ün salmış adeta. İpanema’nın boylu boyunca uzanan kumsalında en çok hindistancevizi satıcıları ilgi odağı olmuş burada. Almak için yanına gittiğinizde istediğiniz hindistancevizine üçgen şeklinde delik açıp pipetiyle hemen elinize tutuşturuyor. Sıcacık güneşin altında hindistancevizinden yudumlayıp yürüyüşünüzü yaparken ferahladığınızı hissedeceksiniz. Brezilya’da hindistancevizinin suyuna “agua de coco” deniyor. Brezilya’da tatil yapma planlarınız varsa İpanema plajının denizine girmeden olmaz. Brezilya Turları hafızanızdan çıkmayacak kumsalları ile bu yaz tatilinde size kucak açıyor.

2

Sahille apartmanları genişçe bir yol ayırıyor. Yolun karşılıklı iki tarafında hem yaya yolu var, hem de bisiklet yolu. Sporunu yapmayı sevenler için kumsal tarafına doğru spor aletlerinin olduğu bir alan var. İpanema’nın en güzel yanı ücretsiz olması ve karnınız acıktığında uzun uzadıya yollar çekmenize gerek kalmayan sayısız restoranları. Kumu incecik ve bembeyaz. Ayrıca sörf yapmayı sevenlere güzel bir haberim var; İpanema’nın denizi dalgalı olduğu zamanlarda sörf zamanı da gelmiş demektir. İnsan boyu çıkan dalgalarda yüzmek de sörf yapmak da eğlenmeye düşkün olanların vazgeçilmezleri arasında.

3

İpanema plajında birkaç gün geçirmek gerek burayı anlamak için. Sabahları sahil boyu yürüyüş yapanlar, patenciler, koşanlar, atlayanlar, hızlayanlar…Öğlen olunca sahile akın eden insanlar… Kısacası kendilerine bakmayı da ihmal etmiyor Brezilyalılar. Onlar için çıplaklık da aykırı değil, birbirlerine bakma laf atma gibi sorunları da yok (biz Türkler de her ne kadar tersi olsa da). Dönüp birbirlerine bakma alışkanlıkları da yok, onların yaşam biçimi bu. Bizden ne kadar farklı yaşadıklarını buradan anlayabilirsiniz. Gelişmiş bir ülke ve kendilerini son derece geliştirmiş insanlar. Brezilya’da tatil yaparken unutamayacağınız günler yaşayacağınızdan eminim. İpanema sıcak havası, masmavi denizi ve sıcacık kumsalında rüya gibi bir tatil keyfiyle karşınızda.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here