Bizim alıştığımız pazar düzeni nasıldır? Pazarcılar sabahın erken saatlerinde gelir, tezgahını kurar ve taptaze ürünlerini sergilemeye koyulur. Peki siz hiç yüzen pazar gördünüz mü? Ne ilginç geliyor kulağa söylerken bile ama böyle bir gerçek elbette var, hem de Tayland’ın başkenti Bangkok’ta. Hadi şimdi gelin yakından görelim Bangkok’ta yüzen çarşıyı.

2

Pazar tezgahları nehir üzerinde, o ufacık kanolarda nasıl olur diye şaşırabilirsiniz, bir de siz alışveriş yapmak için minik kanolara binip alışverişinizi yapıp dönüyorsunuz. Böyle bir pazarda ancak Bangkok’ta olur zaten. Tayland Turlarına katılarak bu pazarları yakından görme fırsatına sahipsiniz. İşte ülkeler arası bir pazar geleneği bile bu kadar farklı olabiliyor, daha bilmediğimiz neleri neleri var. Yüzen çarşıların kimisi sabahın erken saatlerinden öğleye kadar faaliyet gösterirken, kimisinde sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar sürdüğü görülebiliyor. Bangkok’ta yüzen çarşıya ulaşmak için küçük kayıklar kullanılıyor. Kayıkhane benzeri bir yerden başlayan pazar yolculuğu, su kanalının iki kenarına kadar yapılmış olan evlerin arasından geçerek sürüyor. Bangkok’a 100 km ötede bir çarşı var ki bu pazarların en meşhuru desem yeridir; Damnoen Sudak Floating Market.

3

Peki Bangkok’ta yüzen çarşıdan neler alınır? diye soranlara; tropik meyvelerden süs eşyalarına, baharatlardan Tay sanatçıları tarafından yapılan sanat eserlerine kadar aklınıza gelebilecek ne varsa bulabilmeniz mümkün. Yalnız burada bilmeniz gereken önemli bir husus var ki; yüzen çarşı da pazarlık yapmanız şart. Burası turistik bir yer olduğu için kanodaki satıcılar size fazlasıyla yüksek fiyatlar söyleyecektir. Aman diyeyim pazarlık yapmadan bir şeyler almayın. Yanınızdaki kişileri de bu konuda uyarmayı unutmayın. Zaten pazarlığa önceden alışık olan satıcılar, “Sen kaç para veriyosun?” yazılı hesap makineleri ile dolaşıyorlar. Makineyi size uzattıklarında fiyatın %80 indirimli halini yazmanız size en büyük tavsiyem olur.

4

Bangkok’ta yüzen çarşıda ne yenir? Alışveriş yaptığınız kano ile güzel Thai yemekleri yapan bir kanoya yanaşıp afiyetle yemeğinizi yiyeceksiniz.

Amphawa, Bang Khu, Wiag, Taling Chan ve Tha Kha; Bangkok’ta yüzen çarşılardan bazıları. Ayrıca kralın emri üzerine kimyasal ilaçlama ile tarım yapmak Tayland’da yasak olduğundan, kanolarda fazla renk cümbüşü yapan tüm meyve ve sebzelerin tamamen organik olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

5

O zaman bize söylenecek tek bir şey kalıyor, size iyi pazarlar 🙂 Bu güzel pazarları yazmasaydım içimde kalırdı. Başka duraklarda başka yazılarda da buluşalım. Tatil güzel şey, gezdikçe gezmeli, gezdikçe keşfetmeli 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here