Kuzey Ege’nin kalbi Ayvalık sadece buranın değil özellikle yaz tatillerinde gönlümüzde taht kurmuş, gördükçe daha çok göresimiz gelen zeytiniyle ünlü mükemmel bir cennet köşesi. Hem de cennet gezilecek yerleri ayrı güzel, plajları zaten olağanüstü bir de şimdi orada olabilseydik tadından yenmeyecekti sanırım. İsmi bile o kadar güzel geliyor ki Ayvalık’ta görmeden dönme dediğimiz yerleri bence mutlaka görmelisiniz.

İlk olarak ufak bir özetle başlayayım; Şeytan Sofrası, Sarımsaklı plajı, Cunda Adası, Midilli Adası bunlar gezileceklerin başında, daha sayacak çok yer var şimdiden söyleyeyim.

Kültürel değerleri

Cunda Adası: Ayvalık’ta görmeden dönme diyebileceğim ilk durak Cunda Adası. Ayvalık adalarına dahil olmuş yerleşimi olan tek ada burası. Yaz aylarında Ayvalık’tan her saat kalkan motor seferleriyle daha da tercih edilen bir yer oldu son zamanlarda. Adanın en güzel özelliklerinden biri de merkezinde sıralanmış balık lokantaları. Akşam yemeklerinizi daha renkli hale dönüştüreceğiniz taptaze balıklar burada sizi bekliyor.

Şeytan Sofrası: Kayalıkları üzerinde yerini almış bir bakışta tüm Ayvalık ve Midilli Adalarını görebileceğiniz, şeytanın ayak izi olduğuna inanılan eski lav birikintisi Şeytan Sofrası. Ayvalık’ta görmeden dönme deyince Şeytan Sofrası gezilecek yerler listenizde yoksa bir Ayvalık gezisi düşünemiyorum. Güneşin batışı burada ayrı bir güzel olur.

2

Ayvalık Adaları: Demin de bahsettiğim gibi Cunda Adası yani Alibey Adası buranın en büyük takımadası. Yıllar önce milli park ilan edilmiş ve Cunda Adası dışında yerleşimi olmayan adalar bunlar.

3

Eski Ayvalık Evleri: Bir Ayvalık Turuna katıldıysanız kültürel yerlerin son durağı olan eski evlerini Ayvalık’ta görmeden dönmeyin. Kapı tokmakları, pencereleri, kapıları, tahta ve taş işçiliği ile geçmişe şöyle bir kısa yolculuk yapma zamanı şimdi…

Plajları

Sarımsaklı plajı: Ege’nin en meşhur en uğrak yeridir Sarımsaklı. Merkeze 8 km uzaklıkta, kumsalıyla, deniziyle, kafeleriyle ve eğlencesiyle Ayvalık’ta görmeden dönmeyin.

4

Cunda (Alibey) Adası: Adaya gittiğinizde çevresindeki plajlar en güzel haliyle sizi karşılar.

5

Altınova plajı: Altınova plajında yüzmeden havasını koklamadan Ayvalık’ta görmeden dönme diyebileceğim özel bir durak burası. Tertemiz sahiliyle ilgi odağı olmuş yıllardır. Canınız sıkıldığında hangi saat olursa olsun canınız gezmek ya da piknik yapmak isterse burası biçilmiş kaftan diyebilirim.

Armutçuk (Ali Çetinkaya): İncecik kumuyla halka açık olağanüstü bir plaj Armutçuk.

Ayvalık’ta ne yenir?

Rakı-Balık-Ayvalık: Ayvalık’ta görmeden dönme listesindeki her yeri tamamlamış biriyseniz ve henüz lezzetli balığından tatmadıysanız gerçek bir Ayvalık gezisi yapmadığınızı bilin. Sofrasında oturup şöyle karşınıza dizilecek o mezeleri yok mu işte o an bütün masayı bir an da silip süpüresi gelir insanın. Bence bu yaz kesinlikle Ayvalık’ta olmalısınız. Ne yapın ne edin farklı rotalardaki planlarınızı şimdilik erteleyin ve doğru Ayvalık yollarına koyulun. Ayvalık’ta güneş başka bir batar. Gecenin o en güzel saatlerini mükemmel bir sofra eşliğinde kutlayacaksınız masanızda eksik olmayacak şeyler zaten belli. Rakı, balık, mezeler ve tabi ki kalamar. Ayvalık’ta ne yenir sorusuna en güzel cevap bu olur sanırım. Unutmadan Ayvalık’taki meşhur zeytinyağından yapılan enginarını bir deneyin, daha fazla bir şey demiyorum.

6

Ayvalık Tostu: Merak edipte denemeyen yoktur şu meşhur Ayvalık tostunu. Bir de kendi memleketinde, Ayvalık’ta deneyin o zaman. Taptaze bir ekmeğin arasında Rus salata, sosis, kaşar ve dilediğiniz ne olursa içinde bir bir sıralı. Ayvalık’ta görmeden dönmeyin diyeceğim bir durakta meşhur Ayvalık tostçuları.

Sakızlı dondurması: Daha gitmeden yemiş kadar oldum diye düşünüyorsunuz ama Ayvalık’ın en meşhur lezzetlerindendir sakızlı dondurması. Deneyin, sonra bir daha deneyin. 🙂

7

Ayvalık’ta görmeden dönme

Cunda Adasını gezmeden,
Şeytan Sofrasında güneşin en güzel batışını izlemeden,
Sarımsaklı’nın masmavi sularında yüzmeden,
Zeytinyağından ve enfes zeytinlerinden almadan,
Şöyle bir ada turu yapmadan Ayvalık’tan dönmeyin.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here