Efes’e 21 yıldır duyulan özlem nihayet bitti. Neden mi? Efes Antik Kenti,UNESCO Dünya Miras’ı listesinde yerini aldı. Bu güzel haberden sonra o zaman doğru Efes Antik Kentini gezmeye…

İzmir’in Selçuk ilçesinde Ephesos, Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden biri ve Roma’nın incisi konumundaydı. Cilalı Taş Devrini görmesine rağmen hala dimdik ayakta ve tarihe hala ışık tutmaya devam ediyor.

1

Efes Antik Kenti’ni gezmek biraz maliyetli. Ama bunun için benim size önerim müze kartı çıkartmanız. Müze kartınızı şehirdeki çıkartma noktalarına kimlikle beraber gittiğinizde çıkarmak çok kolay. Bir miktar ücret karşılığında bir sene boyunca tüm ören yerlerini, müzeleri, antik şehirleri ücretsiz olarak gezmenin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

İzmir Otellerinin birinde konakladığınızda Efes Antik Kenti’ni gezmek için 1-2 gününüzü ayırmanızı öneririm. Antik kentin büyülü ortamına girince o dönemleri yaşıyormuş gibi hayallere dalmamak elde değil. Tarih boyunca çok fazla yer değiştirdiği için kalıntılarına 8 km boyunca rastlayabiliyoruz.

Antik Kentteki görülmesi gereken eserler; Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar, İsa Bey Cami.

2

Meryem Ana Evi; İsa Peygamber’in annesinin son yıllarını burada geçirdiğine inanılan bir kilise Meryem Ana. Hristiyanlar hacı olmak için burayı sıkça ziyaret ederler. İzmir’e yolunuz düştüğünde burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Artemis Tapınağı; Ephesus kentinin baş tanrıçası olduğu için kutsal bir yerdir Artemis. Dünyanın 7 harikasından biri olarak gösteriliyor. Sadece bir sütun olarak ayakta durduğu en bilinen özelliği buranın.

3

Celsus Kütüphanesi; Son yıllarda nihayet restorasyonu tamamlanıp ayağa kaldırıldı Celsus Kütüphanesi. Kütüphane tarafı sütunlarla süslenmiş aralarına heykeller konulmuş. Heykellerden birinde bilimin kurucusu Athena’nın heykeli konumlandırılmış. Bu kütüphane Efes valisi Celcius adına oğlu tarafından anıt mezar olarak yapıldığı söyleniyor.

Antik Tiyatroyu da unutmamak gerek. Cadde üzerinde yürüdüğünüzde bütün ihtişamıyla 24.000 kişilik Antik Tiyatro tüm görkemliliği ile ziyaretçilerini karşılıyor. Helenistik dönemde inşa edilmesine bakmayın, şimdilerde bile adakta dimdik duruyor.

Efes Antik Kenti’ni her yıl o kadar insan ziyaret ediyor ki. Yorucu olduğunu kabul etsem de çok keyifli olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğim. Bu tarih kokan yerleri tatilinizin bir parçası olarak görüp uzun uzun ziyaret etmelisiniz derim.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here