Şimdilerde Amsterdam tatilinin en güzel zamanları başlamışken buradaki gezi listenize Amsterdam’ın meşhur sokak pazarlarını eklemeden sakın geri dönmeyin. Bu pazarlarda neler yok ki… Giyimden ülkenin en ünlü lezzetlerine, sebzelerden tazecik meyvelere hatta mis kokulu çiçeklere kadar her şey Amsterdam’ın sokak pazarlarında. Şimdi kağıdı kalemi hazırlayın, hangi pazarda ne var, hangi günlerde kuruluyor hepsini not edin. Amsterdam tatili için hazırlıklar başlasın.

Bloemenmarkt

Bu pazarlarda kendinizi kaybetmeniz an meselesi. Amsterdam’ın sokak pazarlarını gezmeye 1862’de satışa başlayan ve gitgide büyüyen Bloemenmarkt çiçek pazarından başlayabilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir pazar göremeyeceğinize emin olun. Hayatınızda ilk kez göreceğiniz türleriyle ünlü bu çiçek pazarına gittiğinizde Hollanda’nın ünlü lale soğanlarından alıp evinize renk katabilirsiniz. Ayrıca bahçe dekorasyon ürünleri de yine Bloemenmarkt çiçek pazarında.

Albert Cuyp

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da görmeden dönmemeniz gereken bir pazarda Albert Cuyp. Sebze-meyve ağırlıklı olan pazarda giyimden çiçek çeşitlerine ve peynir türlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Her pazartesi ve cumartesi günleri kurulan Albert Cuyp pazarını 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Dappermarkt

Amsterdam’ın biraz doğusuna doğru gittiğinizde Dappermarkt sokak pazarı çıkacak karşınıza. Halk bu pazarı çok sever. Hayvan türlerinin ağırlıklı olduğu bu pazarı gezdikten sonra pazarın hemen arkasındaki hayvanat bahçesini de mutlaka görmelisiniz. Dappermarkt sokak pazarı pazartesi ve cumartesi günleri 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık.

Ten Cate Market

Şimdi gelelim Amsterdam’ın en büyük pazarlarından birine. Ten Cate Market’in diğer pazarlara oranla ürün yelpazesi daha geniş. Tekstilden çiçeğe, yiyecekten içeceğe ve hatta ev gereçleri kadar aklınıza gelebilecek her şey bu pazarda. Pazartesi ve cumartesi günleri saat 08.00 – 17.00’ye kadar Ten Cate Marketi doyasıya gezebilir, beğendiğiniz ne varsa alabilirsiniz.

Lapjesmarkt

Amsterdam’da görülecek o kadar çok pazar var ki bunlardan biri de Jordaan bölgesindeki Lapjesmarkt. Aklınızda almak istediğiniz tekstil ürünü veya diktirmelik kumaş ihtiyacınız varsa buradan temin edebilirsiniz. Yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı olan Lapjesmarkt, pazartesi günleri 09.00 – 13.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Noordermarkt

Jordaan bölgesinin bir diğer pazarı Noordermarkt. Bu pazarda satılan ürünler diğerlerine göre biraz daha farklı. Pazartesi günleri 09.00 – 13.00 saatleri arasında plak ve ikinci el eşyalar satılırken, cumartesi günleri ise 09.00 – 16.00 arasında ziyarete açık olan bu pazardan tazecik organik sebze ve meyve ürünlerini almayı ihmal etmeyin.

Lindengracht

Amsterdam’ın meşhur sokak pazarları listesinin son durağı yine Jordaan bölgesinden. Tatiliniz boyunca farklı lezzet türlerini denemek isterseniz Lindengracht’a gidip tazecik balıklarından alabilirsiniz. Balığın dışında sebze ve meyveler Lindengracht sokak pazarının olmazsa olmazları arasında. Sadece cumartesi günleri satışa açık olan bu pazarı 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam’ın gezdikçe büyüleyen sokaklarını ve tarihi rotalarını keşfetmek isterseniz zaman kaybetmeden Amsterdam Turlarından yerinizi ayırtın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here