İzmir’in turizm cenneti Alaçatı yine renkli aktivitesi ile çıkıyor karşımıza. Her yılın nisanın da olmazsa olmaz Alaçatı Ot Festivali. 🙂 Yedincisi düzenlenecek festivalin hazırlıklarına çoktan başlandı bile. Haydi hep beraber Alaçatı’ya…

Kış aylarını nihayet geride bırakmamıza nerdeyse sayılı gün kaldı. Doğa yeşermeye, ağaçlar çiçeklerini vermeye başladı. Otlar yeşerdi, İzmir Alaçatı festivaline hazırlanmaya bile başladı. Siz de coşku dolu Alaçatı Ot Festivalinde olmak istiyorsanız o zaman hiç durmayın, şimdiden Alaçatı Ot Festivali Turlarında yerinizi ayırtın.

Alaçatı Ot Festivali, 2010 yılında sadece bir gün kutlanmak üzere başladı. 2011’de iki güne çıkarıldı ama Alaçatı halkının geleneklerine sahip çıkmasıyla 4 gün olarak kutlanmaya karar verildi. Bu yıl yedincisi kutlanacak Alaçatı Ot Festivali, 07-10 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacak. En titiz en coşkulu şekilde hazırlanan festival de yan yana dizilmiş stantlarda ev yapımı börekler, yöresel yemekler, sarmalar, mücverler, limonatalar, reçeller kendini gösteriyor. Kısacası Alaçatı’nın cennet doğasından toplanan otlarla yapılabilecek en güzel lezzetler burada. Bizim kendi evimizde yapmaya üşendiğimiz ne kadar zahmetli yemek varsa Alaçatı Ot Festivalinde. Şevketi bostan, enginar dolması, ebegümeci sarması, etli arapsaçı ve daha neler neler. Bize sorarsanız kendiniz bizzat gidip yakından görün.

Bu enfes yemeklerden yediniz peki şimdi ne yapacaksınız? Tabi ki Alaçatı’nın doyum olmayan rengârenk sokaklarında güzel bir keşif turuna katılacaksınız. Alaçatı’ya dair ne varsa merak ettiğiniz hepsine cevap bulmaya çıkabilirsiniz. Alaçatı Ot Festivalinde yemeklerin yanında konser ve yarışmalar da var. Eğitimler, söyleşiler, kısacası her şeyiyle eğlence tadında geçiyor. Eğer ki yaz tatilinizi nisan ayında yapmak istiyorsanız ve bu eğlencenin içine dahil olmak istiyorsanız o zaman İzmir Otelleri de tercihleriniz arasında olabilir. Festivalin olduğu zamanlarda da birkaç gününüzü Alaçatı da geçirebilirsiniz.

Yöresel Ege yemekleri, konserler, eğlence dolu birkaç gün… Buna hiç birimiz hayır diyemeyiz. Kısa süreliğine de olsa şehir hayatının stresinden uzaklaşmak iyi gelecektir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here